Vznik plemena West highland white terriér
West highland white terriér pochází ze Skotska, přesněji z vysočiny na severu země (Highlands). Typickým obrázkem této oblasti jsou skalnatá pobřeží. V chudé kamenité krajině se rozkládají močály, podnebí je drsné, deštivé, s bouřlivými větry. V rašeliništích, vřesovištích a lesích žijí srnci, zajíci a koroptve; tato zvířata jsou bohatou potravou pro dravou zvěř. Úkolem west highland white teriéra, respektive jeho předků, bylo tuto dravou zvěř lovit. K vypuzení lišek a jezevců z jejich těžce přípustných nor ve skalách totiž potřebují lovci pomoc malých, odvážných psů.
Od tmavosrstého k bílému teriérovi
Z anglických pramenů víme, že muži, kteří v 19. století chodili s
tmavosrstým předkem dnešního westíka, kejrnteriérem (Cairn Terier), na
lov, měli odpor k bílým štěňatům ve vrhu a zabíjeli je. Nedorostli by
prý nárokům lovu. Jednou se však přihodila Colonelu Malcolmovi z
Polthallochu nehoda: zastřelil vlastního psa, protože jej kvůli barvě
zaměnil s lovenou zvěří. Po této ráně se rozhodl chovat už jen bílé
teriéry. Na rozdíl od ostatních chovatelů si ponechával z vrhu jen bílá
nebo téměř bílá štěňata a postupnou plemenitbou pak po několika
generacích zcela vyloučil ze svého chovu kejrnteriérů tmavé zbarvení.
Jeho psi byli pojmenováni Poltllachův teriér nebo bílý kejrnteriér a
brzy se stali uznávanými, když se ukázalo, že jsou stejně odvážní a
úspěšní při lovu jako jejich tmavosrstí předkové. Navíc měli ale tu
výhodu, že díky svému světlému zbarvení byli jasně vidět i za šera nebo
za špatného počasí. Název "west highland white terrier" se ujal
počátkem 20. století. Skotský Kennel Club klasifikoval plemeno v říjnu
1904, anglický Kennel Club jej uznal v roce 1907.
Westík jako domácí pes
První westíci, kteří byli předvedeni koncem 19. století na výstavách ve Velké Británii, byli poznamenáni i stopami po boji, které utržili při lovu. Nebylo to však hodnoceno jako nevýhoda, nýbrž naopak jako znamení velké odvahy a dobrých loveckých schopností. Ačkoliv byl westík i nadále ceněn jako lovecký pes, získal v průběhu času větší význam jako přátelský domácí společník. Stále častěji byl předváděn na výstavách psů, posupným šlechtěním se měnil i jeho vzhled: stal se nižším v kohoutku a kompaktnějším. Rovněž srst mu zhoustla. Zatímco u loveckého psa byla hustá srst spíše na překážku, byl u psa chovaného k předvádění na výstavách kladen větší důraz na vzhled a hustá srst byla nyní požadována. Dnes je typickým znakem westíka.
Westík se nyní chová převážně jako rodinný pes a jen v opravdu vzácných případech je využíván k lovu. Předpoklady k lovu ale nese stále v sobě, a to bychom jako jeho majitelé neměli podceňovat. Nejen, že má v sobě zakořeněný lovecký pud, který vede k tomu, že od vás pes uteče hned, jakmile ucítí stopu; westík je také takříkajíc "nezaměstnaný lovecký pes", který chce neustále dostávat podněty a úkoly, aby se dobře cítil. Mnoho problémů s chováním psů je způsobeno tím, že nejsou plně "vytížení". Pro majitele to znamená, že musí věnovat westíkovi spoustu času, hrát si s ním a dávat mu úkoly a v neposlední řadě dbát i na to, aby pes zůstal aktivním a mohl se dostatečně vyřádit.
Zdroj: www.westici.net
Náhledy fotografií ze složky Náš Beneček